ÜCRETSİZ ÇALIŞMALAR

Arapçada uzman bir arkadaşım ile birlikte bir çalışma yaptık.

Benim sunum becerim ile onun bilgisini bir araya getirdik.

Ortaya aşağıdaki gibi imanımızı arttırıcı güzel çalışmalar çıktı.

Bu çalışmalarımız ücretsizdir. Çekinmeden herkese verebilirsiniz.

1) Bir gün peygamberimizin yanına bir inançsız gelir. Eline mezarlıktan bir insan kemiği parçası almış. Peygamberimizin huzurunda bu kemiği küstahça bir üslupla ufalıyor ve diyor ki, bu çürümüş kemiği kim diriltebilir ki? İşte bu adamın bu sözünü, Allah(c.c) Yasin suresinin son sayfasındaki bazı ayetlerle cevap veriyor. Herkese çok faydalı olacak bu ayetlerin anlamını kelime kelime izah edip tefsirini yaptık. Umarım çok faydalanırsınız.

Ölümden sonra dirilmeyi ispatlayan tefsiri indirip incelemek isterseniz tıklayın

2) Mesela, bir incir ağacı üretmeye kalksak veya zeytin ağacı üretmeye kalksak, toprağa atarız, ışık yani güneş görmesini sağlarız, sularız, eğer bunları kabul eden bir tohum olursa çatlar ve fidan olur ve ağaç olur. Mükemmel bir şekle bürünür. Fakat ışıktan mahrum kalsa. Suladığımızda bir şekilde o su o tohuma ulaşmasa ne olur? Çürür ve eski tohum halinden daha da kötü ve aşağıların da aşağısına bir gübre haline dönüşür değil mi? İşte bu mantığı bize anlatan bir sure var Kur’anda. Bu surenin adı ”TÎN” suresidir. ‘TÎN’ demek, incir demektir. İşte bu surenin tefsirini hazırladık.

TÎN suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

3) Bakara suresinin 25.ayeti iman edenleri ve salih amel işleyenleri müjdeliyor ve sonra da cenneti tasvir ediyor.

Bu tasviri ayrıntılı olarak (tefsir) öğrenmek isterseniz tıklayın

4) Dua etmek mü’min için çok önemlidir. Meşhur ve makbul dualar vardır. Bunlardan 6 tanesinin anlamını ayrıntılı olarak açıklayan sunum hazırladık. Çok faydalanacağınızı düşünüyoruz.

Bu 6 tane duanın anlamlarını açıklayan sunum dosyasını indirmek için tıklayın

5) Kısacık bir sure olmasına rağmen Kur’an-ı Kerim’in tamamı bu sureden çıkarılabilir diyen alimler vardır. Gerçekten de bu dosyayı inceleyip bitirdiğinizde imanınız artacak. İnşaallah. Bu surenin adı Vel asr suresidir.

Vel asr suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

6) Her namazın her rekatında okunur. Adı fatiha suresidir. Çok ayrıntılı olarak sunumunu hazırladık. Umarım çok istifade edersiniz.

Fatiha suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

7) Kul mahşerdedir. Hesapları tartılır. Cehennemlik olmuştur. Ya rabbi der. Ben dünyada iken hep namaz kılmıştım. Terazide onları göremiyorum der. Rabbimiz o kula ‘Yazıklar olsun o kıldığın namazlara‘ der ve kabul etmediğini söyler.  Bu dosyayı bitirdiğinizde moraliniz bozulacak. Korkacaksınız. İlk öğrendiğimde ben böyle olmuştur. Bu olayı anlatan surenin adı maun süresidir.

Maun suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

8) Yemen ülkesinden kalkıp gelen Ebrehe fil ordusuyla kabeyi yıkmaya gelir. Ama ebabil kuşları havadan minik bombalar atarlar. Ve ordu dağılır. Allah kâbeyi gökten kuşlar göndererek korur. Bu olay peygamberimizin doğumuna 52 gün kala olmuştur. Ve bu olay Arabistan’da çok meşhur olmuştur. Kabenin kutsallığı iyice anlaşılmıştır. Bu yüzden kabenin bakımını yürüten kureyş kabilesi çok rahat bir şekilde ülkeler arası ticaret yaparlardı ve yolda eşkiyalar onlara saldırmqazlardı. Bu onlar için büyük bir nimet demekti. İşte kureyş suresi bu konu üzerinden bu kabileye ihtarlarda bulunmaktadır.

Kureyş suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

9) Cevşen diye büyük bir dua kitabı var.  Anlamlarını sunum haline getirdik. Sağ oka basınca, bir bab tamamen geliyor. Bir daha sağ oka basınca bir kısmının altı kırmızı çizgiyle çizilip alt kısma anlamı geliyor.

Meşhur cevşenül kebir duasının anlamını öğreten dosyayı indirmek için tıklayın

10) Elif cüzü Kur’an okumayı öğreten kitapçıktır. Bu dosya,  bu elif cüzü kitapçığının sunum haline getirilmesiyle oluşan bir dosyadır. Yaşınız kaç olursa olsun. Bu sunumu bitirmeniz halinde Kur’an okuyabilir hale gelirsiniz. Dosyada bazı aşamalar var. Mesela, harfleri öğrendi iseniz aşağıdaki oyunda hata yapmadan sonuca ulaşınız diyor. Hata yapıyorsanız, sol oka basa basa geri giderek bu oyunu hatasız geçmeniz gerekir. Yani, dosyada denilenleri yaparsanız kesin olarak, kendi kendinize Kur’an okumayı öğrenebiliyorsunuz. Ses sembolleri geldiğinde üzerine tıklarsanız o kelimenin sesli okunuşunu dinlemiş olursunuz. Bilgisayarın başına oturduğunuzda kulağınıza bir kulaklık takın. Öyle çalışın bu dosyaya. Çok daha net duyuyorsunuz sesleri.

Elif cüzünün sunum dosyasını indirmek için tıklayın

 

 

 

 

 

 

 

Copyright Sunummat 2014 - web Tasarım : myilmaz