SİZDEN GELEN SORULARA CEVAPLAR

Ana sayfada sisteme ait demo örnekleri içeren dosyayı indirip incelemiş olmalısınız. Orada sağ oka basa basa hamle hamle bilgilerin ekrana geldiğini görmüşsünüzdür. Bu olay matematiği anlamada süper kolaylık sağlamaktadır. O dosyayı indirip incelemeden aşağıda sizden gelen sorulara verdiğim cevapları anlamayabilirsiniz. Önemle hatırlatırım.

SORU-1: Sunummat sisteminin diğer kaynaklardan farkı nedir? Neden ses yok bu sistemde?

CEVAP:

Kitapların öğretme tekniğine baktığımda çok az ve kolay soru çözümleri içermekte. Sonra da bol miktarda cevaplı testler yer almakta.

Öğrenci cevaplı testlerde çözemediği soruların çözümünü yapamadığında atlayıp geçiyor.

Özel derse kaç öğrencinin gücü yetiyor ki?

Dolayısıyla bir konunun mutlaka bilinmesi gereken soru tipleri öğrenilmeden diğer konuya geçilince doğal olarak başarısızlık geliyor.

İşte yapmış olduğum bu sunummat sisteminde ben bu eksikliği gideriyorum.

Meselâ; Çarpanlara ayırma konusunda iki kare farkı formülünü ispatlayıp hemen ardından 30 soru tipi ve çözümlerini ekrana getirterek müthiş bir öğrenme sağlıyorum. 38.bölümden bahsediyorum yani.

Meselâ; Fonksiyonlarda bileşke fonksiyonun formülünü verip ardından bununla ilgili 33 tane soru çözümü getirterek ya da görüntü almanın formülünü verip ardından görüntü bulmayla ilgili 55 tane örnek soru çözümü getirterek müthiş bir öğrenme sağlıyorum. 43.bölümden bahsediyorum yani.

Yani, yaptığım sistemde her şeyin çözümü var ve siz sağ oka bastıkça hamle hamle çözümün ekrana gelmesini sağlayarak tüm Matematiği en görsel şekilde öğretmiş oluyorum.

Sesli video olmaması öyle bir avantaj ki kullanınca anlıyorsunuz.

Çünkü sistem sizin kontrolünüzde. Siz her sağ oka bastıkça ekranda bir değişim olmakta ve neyin nereden geldiğini kesin olarak anlamış oluyorsunuz.

Bir de defter tuttuğunuzda emin olunuz ki özel dersten bile daha etkili şekilde öğrenmiş oluyorsunuz.

Tam bu noktada işitsel zekâ ve görsel zekâ çeşitleri konusunda çok önemli olan şu bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Bazı öğrencilerin zekâ çeşidi görselden daha çok işitsel olan tarafı baskın olabiliyor. Böyle olan kişiler ekrandaki en anlaşılır hamlenin bile biri tarafından kendisine söylenmesini istiyor.

Bu zekâ çeşidine sahip olanlar özel ders alsalar bile soru bankası bitirme aşamasına geldiklerinde yine ses ve birinin kendilerine hepsinin çözümünü anlatması durumuna ihtiyaç duyuyorlar.

Halbuki gerçek sınavda görsellik ön plandadır. Okuduğun şeyi dikkatle okuyup anlamalısın. Bir ses sana izah etmez. Yani gerçek sınavda sen ve beynin ve gözlerin vardır. Görsellik vardır. Ses olayına bağımlı olanlar gümlemektedir. Ne yapıp edip okuduğunu anlayan, sentezleyebilen bir beyne sahip olmanız gerekmektedir.

Yani sunummat sisteminde ses olmaması ve değişimleri takip edip beyninizi kullanarak haaa böyle iken böyle oldu demek ki bu durumlarda böyle oluyormuş demeniz çok önemlidir.

Aşırı işitsel zekâlıların ezberci oldukları ve bir soruyu azıcık değiştirdiğinizde bu yeni durumu sentezleyemeyip yine birinin, bir sesin, bakın bu soruda şu sayı 3 ken beş oldu filan gibi demesini bekliyor.

Kısacası beyin tembelleşip her şeyi birinden duymak istiyor. Böyle kişiler vasat veya vasat altı olmaktan kurtulamıyorlar.

İşte sunummat sistemi ile öğrenmeye ısrar edenler, işitsel zekâ bile olsalar ısrar edip ne oldu yaaa, ne değişti şimdi ekranda, bu ne manaya geliyor şimdi sorularını beyni sora sora gördüğünü anlama alanında seviye almaktadır.

Bu ise gerçek sınavda soruyu izah eden bir ses olmadığından daha gerçekçi bir sistem olarak sunummatı öne çıkarmaktadır.

Yani sunummat neden bir video şeklinde değil? Neden ses olayı yok? gibi soruların cevabı olsun diye bu özel bilgiyi vermeyi uygun gördüm.

Kısacası; işitsel zekâ çeşidinde bile olsanız sunummatla ısrar ederek ve kendinizi ve beyninizi zorlayarak 9000 tane soru ve çözümünü bitirmeniz sizlerin görsel zekâ çeşidine dönüşmesine inanılmaz katkı sağladığını bilerek bu sisteme çalışınız.

Her şeyi illâ biri bana açıklamalı anlatmalı ve hep de bana anlatılanların tıpatıp benzerleri sorulmalı diyen öğrencilere ezberci öğrenci denir. Ve işitsel zekâ çeşidinde baskın olan öğrenci tipleridir. Bu tipler eğer görsel zekâ yönlerini artırmazlarsa asla asla başarılı olamamaktadırlar.

Bu yönüyle sunummat sisteminin görsel yönünüzün artmasına sağladığı katkıyı düşünürseniz ne kadar önemli bir eser olduğunu bir kez daha görmüş olursunuz.

İşitsel zekalılar deneme sınavlarına girdiklerinde bile soruları anlamakta zorlanırlar ve o esnada bile biri bana soruyu açıklasın ihtiyacını duyarlar.

Bu çok kötü bir durumdur.

Ne yapıp edip gördüğünü beyninizin kendi kendine bir ses desteği olmadan anlamasını sağlamanız çok önemlidir ve sunummat sistemi bu yönünüzü tam 9000 soru ve çözümleriyle ve tüm formüllerin izah ve ispatlarıyla önünüzde devasa bir şekilde durmaktadır.

Forum köşelerinde bu ses olayı yüzünden sunummatı eleştiren ve işitselliği savunan kimselere bir cevap olsun diye yazımın bu kısmında bu işitsel zekâ alayına ağırlık verdim.

Bu hususta eğer ikna olmadı iseniz beni 0 506 417 19 45 ten arayın canlı görüşelim.

 


SORU-2: Değerli hocam; hazırlamış olduğunuz sunummat sisteminin YGS, LYS, KPSS  Matematik konu anlatımları ve test çözümleri anlamında çok mükemmel bir çalışma olduğunu görüyoruz. Bütün Matematiğin konu anlatım sunumları ve binlerce sorunun en ayrıntılı şekilde çözümlerini hazırlamışsınız. Müthiş bir zaman harcadığınız kesin. Nereden esti bu kadar zaman harcayarak bu sistemi kurmanız. Yani ne oldu da bu acayip derecede zor ve uzun çalışmayı yapmaya karar verdiniz.

CEVAP: Gerçekten de çılgınca bir kararla Matematik öğreniminde bir devrim niteliğinde olan sistemimi hazırlamaya başladım. İstanbulda’ki bir özel okulda çalışıyordum. Bir vesileyle power point sunum programını öğrendim. Yaşım 35 idi. Bilgisayar kullanmaya yeni yeni ısınıyordum. Power point programının en önemli özelliğinin bilgilerin ve soru çözüm hamlelerinin sağ oka bastıkça gelmesiydi. Düşündüm. Dedim ki bu programı kullanarak tüm Matematik konularının anlatım sunumlarını yapsam. Binlerce Matematik sorusunun çözümünü bu programla yapsam. Öğrenciler sağ oka basa basa ve tane tane gelecek şekilde bu Matematik konu anlatım sunumlarını ve binlerce Matematik testinin çözümlerini öğrenseler. Müthiş bir şey olur diye düşündüm.

Başladım hazırlamaya. İlk hazırladığım konu DİZİLER konusu oldu. Günde 3 – 4 saat çalışarak 1 aylık bir çalışmayla hazırladım bu konuyu.

Sonra derslere giremeyen 3 öğrenciye bu çalışmamı 2 saatte sundum. Yarın yazılı vardı. Bu 3 çocuk 80 ve üzeri alırlarken, normal şekilde 3 hafta boyuna sınıfta ders dinleyen öğrencilerden zayıf alanlarda olmuştu. Halbuki bu 3 çocuk sadece 2 saat boyunca sunumumu izlemişlerdi. Müthiş bir başarıydı bu.

Hemen uzman rehber arkadaşa gittim.

Dedim durum böyleyken böyle. Ne oldu da bu 3 çocuk 2 saat içinde öğrenebildiler de diğerlerinden zayıf alanlar oldu. Ben ne yaptım da bu başarı geldi.

Rehber hocamın cevabı şu oldu.

Tüm konuyu 2 saate sığdırarak ve bilgileri kolaydan zora doğru tane tane getirerek ve görselliği de katarak çocukların kafasında bir bütünsellik oluşturmuşsun.

Eğer tüm matematiği bu şekilde sunum olarak yapabilmiş olsan öğrenciler kendi kendilerine çalışarak Matematiği severek ve anlayarak garanti öğrenebilirler.

Ve konuşmasının sonunda dedi ki ‘Hasan hocam sen bu şekilde tüm Matematik konularının anlatım sunumlarını ve test soru ve çözümlerini hazırlasan buna ömrün yetmez.’

Sonuç olarak; YGS MATEMATİK KONU ANLATIMI, LYS MATEMATİK KONU ANLATIMI, KPSS MATEMATİK KONU ANLATIMI, YGS MATEMATİK TEST ÇÖZÜMLERİ, LYS MATEMATİK TEST ÇÖZÜMLERİ, KPSS MATEMATİK TEST ÇÖZÜMLERİ anlamında öğrencilerde bir devrim niteliğinde kendi kendine öğrenmeyi sağlayacak bu  sistemi 15 yılımı vererek hazırladım. Bitirdim.

Soru:3 Sisteminize nasıl çalışırsak daha verimli olur? Nasıl çalışmamızı önerirsiniz.

CEVAP:

Diyelim ki sistemimizi satın aldınız. Nereden çalışmaya başlayacağınızı ve nasıl bir metotla sisteme çalışmanız gerektiğini aşağıda izah ettik. Mutlaka okuyunuz ve anlattığımız şekilde çalışınız.

Eğer yazılıya çalışacaksanız istediğiniz konuyu çalışabilirsiniz. Önceki konuları bilmiyorsanız çalıştığınız konuyu tam olarak anlamayabilirsiniz. Yine de biraz zorlanarak ta olsa öğrenirsiniz.

Fakat, matematiği en başından öğrenerek YGS, LYS, KPSS, YÖS, …… gibi sınavlara hazırlanacak iseniz önce 30, 31,32, …….. , 38. bölümleri defter tutarak yani yazarak çalışmalısınız.

Daha sonra 1, 2, 3, …… den başlayarak diğer bölümleri defter tutarak yani yazarak çalışmalısınız.

Testleri çözerken sağ oka bastığınızda karşınıza soru ve şıkları geldiğinde, önce siz bir cevap bulmalısınız. Sonra sağ oka basmalısınız. Sağ oka bastığınızda doğru cevap şıkkı yuvarlak içine alınmış olur. Eğer bulduğunuz cevap bu şık değil ise hemen sağ oka basmayıp biraz daha soru üzerinde çalışmalısınız. Doğru cevap şıkkını bulmaya çalışmalısınız. Buna rağmen doğru cevabı bulamıyorsanız, sağ oka basa basa ilerleyerek çözüm hamlelerini inceleyip nerede hata yaptığınızı öğrenmelisiniz.

Yani ezber yok. Sorularla savaşacaksınız.En sonunda çözümünü inceleyerek öğrenme işlemini tamamlamalısınız.

Konu anlatım kısımlarını kesinlikle not ala ala bitirmelisiniz. Yani, güzel bir defteriniz olmalı ve konu anlatım kısımlarını bu defterinize yazmalısınız. Kırmızı, mavi, siyah kalem kullanarak not tutsanız çok iyi olur.

Zekâ seviyenize göre bu sistemi 400 saatte de bitirebilirsiniz. 400 den fazla saatte de bitirebilirsiniz. Daha az saatte de bitirebilirsiniz.

9000 soru ve çözümünü bu kadar ayrıntılı olarak öğrenebileceğiniz tek sistem işte bu sunummat sistemidir. Yeter ki tembel olmayın. Hırs yapın. Özel dersten bile daha etkili olarak konuları ve soru tiplerini öğrenebildiğinizi göreceksiniz.

Şimdiden sizlere iyi çalışmalar dilerim.

SORU-4: Sunummat sisteminin mantığını diğer alanlara uygulayan var mı?

CEVAP:

Uzun bir uğraş olduğundan pek görmedim. Fakat benim bir arkadaşım ve dostum var. Arapça dilinde uzman. Halkımızın bazı sureleri bu sunummat tekniğine göre kolayca anlayabilmesi için kendisinin ilminden benim de teknik anlamdaki becerimden faydalanarak aşağıdaki çalışmalar meydana geldi. Kul hakkı diye bir olayımız yoktur. İndirip faydalanıp herkese verebilirsiniz. Ücretsiz çalışmalarımızdır.

1) Bir gün peygamberimizin yanına bir inançsız gelir. Eline mezarlıktan bir insan kemiği parçası almış. Peygamberimizin huzurunda bu kemiği küstahça bir üslupla ufalıyor ve diyor ki, bu çürümüş kemiği kim diriltebilir ki? İşte bu adamın bu sözünü, Allah(c.c) Yasin suresinin son sayfasındaki bazı ayetlerle cevap veriyor. Herkese çok faydalı olacak bu ayetlerin anlamını kelime kelime izah edip tefsirini yaptık. Umarım çok faydalanırsınız.

Ölümden sonra dirilmeyi ispatlayan tefsiri indirip incelemek isterseniz tıklayın

2) Mesela, bir incir ağacı üretmeye kalksak veya zeytin ağacı üretmeye kalksak, toprağa atarız, ışık yani güneş görmesini sağlarız, sularız, eğer bunları kabul eden bir tohum olursa çatlar ve fidan olur ve ağaç olur. Mükemmel bir şekle bürünür. Fakat ışıktan mahrum kalsa. Suladığımızda bir şekilde o su o tohuma ulaşmasa ne olur? Çürür ve eski tohum halinden daha da kötü ve aşağıların da aşağısına bir gübre haline dönüşür değil mi? İşte bu mantığı bize anlatan bir sure var Kur’anda. Bu surenin adı ”TÎN” suresidir. ‘TÎN’ demek, incir demektir. İşte bu surenin tefsirini hazırladık.

TÎN suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

3) Bakara suresinin 25.ayeti iman edenleri ve salih amel işleyenleri müjdeliyor ve sonra da cenneti tasvir ediyor.

Bu tasviri ayrıntılı olarak (tefsir) öğrenmek isterseniz tıklayın

4) Dua etmek mü’min için çok önemlidir. Meşhur ve makbul dualar vardır. Bunlardan 6 tanesinin anlamını ayrıntılı olarak açıklayan sunum hazırladık. Çok faydalanacağınızı düşünüyoruz.

Bu 6 tane duanın anlamlarını açıklayan sunum dosyasını indirmek için tıklayın

5) Kısacık bir sure olmasına rağmen Kur’an-ı Kerim’in tamamı bu sureden çıkarılabilir diyen alimler vardır. Gerçekten de bu dosyayı inceleyip bitirdiğinizde imanınız artacak. İnşaallah. Bu surenin adı Vel asr suresidir.

Vel asr suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

6) Her namazın her rekatında okunur. Adı fatiha suresidir. Çok ayrıntılı olarak sunumunu hazırladık. Umarım çok istifade edersiniz.

Fatiha suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

7) Kul mahşerdedir. Hesapları tartılır. Cehennemlik olmuştur. Ya rabbi der. Ben dünyada iken hep namaz kılmıştım. Terazide onları göremiyorum der. Rabbimiz o kula ‘Yazıklar olsun o kıldığın namazlara‘ der ve kabul etmediğini söyler.  Bu dosyayı bitirdiğinizde moraliniz bozulacak. Korkacaksınız. İlk öğrendiğimde ben böyle olmuştur. Bu olayı anlatan surenin adı maun süresidir.

Maun suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

8) Yemen ülkesinden kalkıp gelen Ebrehe fil ordusuyla kabeyi yıkmaya gelir. Ama ebabil kuşları havadan minik bombalar atarlar. Ve ordu dağılır. Allah kâbeyi gökten kuşlar göndererek korur. Bu olay peygamberimizin doğumuna 52 gün kala olmuştur. Ve bu olay Arabistan’da çok meşhur olmuştur. Kabenin kutsallığı iyice anlaşılmıştır. Bu yüzden kabenin bakımını yürüten kureyş kabilesi çok rahat bir şekilde ülkeler arası ticaret yaparlardı ve yolda eşkiyalar onlara saldırmqazlardı. Bu onlar için büyük bir nimet demekti. İşte kureyş suresi bu konu üzerinden bu kabileye ihtarlarda bulunmaktadır.

Kureyş suresinin anlamını öğreten sunumu indirmek için tıklayın

9) Cevşen diye büyük bir dua kitabı var.  Anlamlarını sunum haline getirdik. Sağ oka basınca, bir bab tamamen geliyor. Bir daha sağ oka basınca bir kısmının altı kırmızı çizgiyle çizilip alt kısma anlamı geliyor.

Meşhur cevşenül kebir duasının anlamını öğreten dosyayı indirmek için tıklayın

10) Elif cüzü Kur’an okumayı öğreten kitapçıktır. Bu dosya,  bu elif cüzü kitapçığının sunum haline getirilmesiyle oluşan bir dosyadır. Yaşınız kaç olursa olsun. Bu sunumu bitirmeniz halinde Kur’an okuyabilir hale gelirsiniz. Dosyada bazı aşamalar var. Mesela, harfleri öğrendi iseniz aşağıdaki oyunda hata yapmadan sonuca ulaşınız diyor. Hata yapıyorsanız, sol oka basa basa geri giderek bu oyunu hatasız geçmeniz gerekir. Yani, dosyada denilenleri yaparsanız kesin olarak, kendi kendinize Kur’an okumayı öğrenebiliyorsunuz. Ses sembolleri geldiğinde üzerine tıklarsanız o kelimenin sesli okunuşunu dinlemiş olursunuz. Bilgisayarın başına oturduğunuzda kulağınıza bir kulaklık takın. Öyle çalışın bu dosyaya. Çok daha net duyuyorsunuz sesleri.

Elif cüzünün sunum dosyasını indirmek için tıklayın

Copyright Sunummat 2014 - web Tasarım : myilmaz